Jak sprowadzić auto z zagranicy - podręcznik sprowadzającego (procedury i koszta) cz.I

W dzisiejszych czasach w Polsce bardzo powszechne stało się sprowadzanie samochodów z zagranicy, najczęściej z krajów Unii Europejskiej. Głównym atutem tego rozwiązania jest przede wszystkim niska cena modeli, za które u nas musielibyśmy zapłacić znacznie więcej. Należy jednak pamiętać, że samo sprowadzenie pojazdu wiąże się z konkretnymi kosztami. Czy więc całkowity koszt będzie dalej niższy od kupna samochodu w kraju? Przygotowaliśmy specjalny artykuł, w którym wyjaśnimy wszystkie ważne kwestie związane z powyższym procederem, jak również koszty, na które musisz się przygotować.

1. PRZYGOTUJ NIEZBĘDNE DOKUMENTY

Kiedy już zdecydujesz się na kupno samochodu z jednego z krajów Unii Europejskiej, powinieneś w pierwszej kolejności skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Mowa tu przede wszystkim o umowie kupna-sprzedaży oraz dowodzie rejestarcyjnym.

Po kupnie auta powinniśmy otrzymać rachunek lub fakturę, jak również szereg dokumentów dotyczących samego samochodu:

  • dowód rejestracyjny
  • dwa komplety kluczyków
  • kartę pojazdu.

Jeżeli wyrejestrowanie pojazdu nastąpiło przed sprzedażą, przedsiębiorca jest także zobowiązany do przekazania klientowi dokument potwierdzający wyrejestrowanie.

2. ZADBAJ O TYMCZASOWĄ REJESTRACJĘ I UBEZPIECZENIE

Kiedy już otrzymamy wszystkie niezbędne dokumenty od sprzedawcy, powinniśmy tymczasowo zarejestrować samochód w wydziale komunikacji lokalnego urzędu. Trzeba tam również zapłacić za wyrobienie tablic tymczasowych, które będą niezbędne podczas sprowadzania samochodu.

Twoim obowiązkiem jest także wykupienie tymczasowego ubezpieczenia OC. Jest ono wydawane, w zależności od kraju od siedmiu do trzydziestu dni.

Po uzyskaniu wszystkich powyższych dokumentów i uprawnień możesz bezpiecznie sprowadzić samochód do Polski. Tam również będziesz miał szereg zadań do wykonania, aby zarejestrować auto w kraju – w tym m.in. przetłumaczyć niezbędne dokumenty (w czym specjalizuje się nasza firma). Szczegółowy poradnik znajdziesz w naszym kolejnym artykule.