Akcyza na samochód z zagranicy. Co to takiego?

Auta dostępne na terenie Polski nie zawsze spełniają nasze wymagania. Zazwyczaj też w kraju niełatwo nam znaleźć pojazdy w konkretnych modelach. Może się okazać, że wymarzony model samochodu jest dostępny poza granicami Polski. Na szczęście w dobie Internetu i międzynarodowych ofert oraz aukcji przeglądanie zagranicznych aut nie stanowi wielkiego problemu. Wystarczy, że otworzysz jeden z popularniejszych serwisów i wprowadzisz interesujące Cię parametry. Kiedy już wymarzony samochód rzuci Ci się w oczy, w równie prosty sposób możesz go zakupić. Czynność ta wymaga jednak kilku formalności, jedną z nich jest opłacenie tak zwanej akcyzy. Czym ona jest? Czytaj ten wpis dalej – postaramy się bowiem to wytłumaczyć!

Akcyza – czym właściwie jest?

Już spieszymy z odpowiedzią! Akcyza to nic innego jak podatek pośredni, który co prawda nie ma charakteru powszechnego, ale jest nakładany na niektóre dobra. Jaki jest cel nakładania go na nie? Tu sprawa jest prosta, bo chodzi o obniżenie ich konsumpcji albo względu na wysoką akumulację zysku związaną z niskimi kosztami ich produkcji.

Jakie towary są objęte akcyzą?

Jako że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, zastosowany został u nas podział na tak zwane wyroby akcyzowe zharmonizowane i wyroby akcyzowe niezharmonizowane. Do pierwszej grupy produktów należą między innymi wyroby tytoniowe czy energetyczne. Drugie ze wspomnianych produktów objętych akcyzą, czyli te niezharmonizowane to właśnie samochody. W kwestii pojazdów poszczególne kraje reguły dotyczące ich akcyzowania ustalają indywidualnie. W Polsce reguluje je ustawa o podatku akcyzowym z 2008 roku.

Samochody objęte akcyzą

Może nie wszyscy to wiedzą, ale opłata akcyzowa obowiązuje zarówno nowe, jak i używane pojazdy osobowe, które zostały zakupione poza granicami Polski, a także zarejestrowane pierwszy raz w naszym kraju. Pytaniem często pojawiającym się w kontekście akcyzy na samochód z zagranicy jest sposób jej opłaty. Tu sprawa jest prosta – od 2017 roku podatek ten możesz opłacić w Urzędzie Skarbowym. Czynność nie jest specjalnie skomplikowana, ponieważ z łatwością można ją wykonać również online, z pomocą Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.