Czy warto sprowadzić samochód z Holandii?

Jeśli mowa o topowych krajach, z jakich do Polski sprowadzane są auta używane, nie można nie wspomnieć o Holandii. Pojazdy z Niderlandów cenione są za dobry stan techniczny oraz za potwierdzoną historię, którą można w łatwy sposób zweryfikować. To też właśnie pod Amsterdamem w każdy wtorek odbywa się jedna z największych giełd samochodowych w Europie. Jeśli rozważamy zakup używanego auta zza granicy, Holandię na pewno warto wziąć pod uwagę.

Pomoc tłumacza przy załatwianiu formalności po sprowadzeniu auta do Polski

Zakup samochodu z Holandii musi oczywiście być potwierdzony odpowiednim dokumentem: fakturą lub umową kupna-sprzedaży. Jeśli nie zostały one od razu sporządzone w dwóch językach, po przyjeździe do Polski będziemy musieli udać się po pomoc do tłumacza przysięgłego. potwierdzona pieczątką kopia umowy w naszym ojczystym języku może być niezbędna przede wszystkim podczas załatwiania spraw związanych z rejestracja samochodu w lokalnym wydziale komunikacji. Podobnie powinniśmy postąpić z dowodem rejestracyjnym (szczególnie, jeśli znajdują się w nim niestandardowe zapiski) oraz kartą pojazdu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Sprowadzenie samochodu z Holandii do Polski objęte jest obowiązkiem opłacenia akcyzy. Stawki różnią się w zależności od pojemności silnika i wyglądają następująco:

- pojazdy z silnikiem o pojemności do 2000 cm³ – 3,1%

- pojazdy z silnikiem o pojemności większym niż 2000 cm³ – 18,6%.

Jeszcze inaczej wygląda to w przypadku samochodów hybrydowych:

- hybrydy z silnikiem o pojemności do 2000 cm³ – 1,55%,

- hybrydy z silnikiem o pojemności ponad 2000 cm³ i do 3500 cm³ – 9,3%.

Stawki w przypadku aut hybrydowych są więc aż o 50% niższe. Dlaczego? Jednym z powodów na pewno jest próba zachęcenia kierowców do wybierania rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu. Akcyza powinna zostać opłacona do 30 dni od sprowadzenia pojazdu z Holandii do Polski. Z pewnością warto też przeprowadzić badania techniczne pojazdu.

W przetłumaczeniu wymaganych dokumentów z niderlandzkiego na polski pomoże nasze biuro tłumaczeniowe. Zapraszamy!