Ile i jakie samochody sprowadzaliśmy do Polski w 2022 roku?

Bardzo często zdarza się tak, że nasz wymarzony model pojazdu nie jest dostępny w sprzedaży. Istotną kwestią się oczywiście także cena – koszty związane z zakupem samochodu w Polsce mogą być ogromne, dlatego duża grupa osób decyduje się na zagraniczne transakcje. Z pewnością zastanawiasz się, czy są jakieś marki pojazdów, które najczęściej sprowadzamy do Polski? Na to pytanie postaramy się udzielić Ci odpowiedzi. W poniższym wpisie, bazując na konkretnych danych, podejmiemy się również oceny, ile zagranicznych samochodów jest sprowadzanych do naszego kraju. Koniecznie czytaj dalej!

Po pierwsze, jakie samochody sprowadzają Polacy?

Pomimo tego, że wydawałoby się nam to, że zazwyczaj szukamy poza granicami naszego kraju znacznie nowszych modeli samochodów, niż można znaleźć w Polsce, prawda jest nieco inna. Zgodnie z opracowaniem Instytutu Samar, najczęściej decydujemy się na nieco starsze, bo nawet 12-letnie pojazdy. W jakiej ilości takie samochody trafiają do naszego kraju? Ten sam Instytut podaje, że w samym roku 2022 do Polski sprowadzono  i zrejestrowano ponad 772 tys. używanych aut z zagranicy, co oznacza spadek na przestrzeni roku o 17,8 proc. Przyczyną tego stanu rzeczy jest oczywiście między innymi popamdemiczny kryzys ekonomiczny, który dosyć negatywnie wpływa na branżę motoryzacyjną oraz rynek wtórny samochodów w Europie. Specjaliści podają, że spadek ilości sprowadzonych aut w 2022 roku można określić spadkiem nawet 15 procentowym w stosunku do lat poprzednich. Przyczyną mogą być także opóźnienia w dostawach (spowodowane na przykład agresją Rosji na Ukrainę).

Skąd najchętniej kupujemy auta?

Nie ulega wątpliwości, że Polacy mają swoje ulubione kraje, z których to najczęściej sprowadzane są do nas samochody. Na samej górze rankingu są oczywiście Niemcy – blisko połowa wszystkich sprowadzonych pojazdów osobowych w 2022 roku pochodzi właśnie z tego kraju. Niżej w tym zestawieniu jest Francja z wynikiem ponad 50 000 sztuk. Podobnie do Francji, Polacy często zakupują pojazdy także z Belgii (około 27 200 sztuk w 2022 roku).

Modele, które bardzo chętnie sprowadzamy zza granicy

Istnieje oczywiście także zestawienie przedstawiające marki oraz modele, które Polacy najchętniej sprowadzają z Niemiec, Francji czy Belgii. Zdecydowany numer jeden wśród samochodów osobowych to Volkswagena, ta marka została sprowadzona do naszego kraju w 2022 roku w ilości powyżej 36 000 sztuk. Drugie miejsce zajmuje Opel – ponad 36 000 sztuk. Podium zamyka z kolei Ford– ta marka dotarła do Polski w ilości ponad 34 000 sztuk.