Jak długo trwa tłumaczenie przysięgłe dokumentów samochodowych?

Tłumaczenie uwierzytelnione różnych dokumentów samochodowych to bardzo ważny proces. Taki przekład zapisków wymaga dużej precyzyjności, wiedzy, a także sporego doświadczenia. Osoby potrzebujące właśnie tłumaczeń przysięgłych zazwyczaj zastanawiają się, jak długo trwa wykonanie takiej usługi. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, przybliżając Ci nieco cały ten proces. Koniecznie czytaj więc dalej!

Czy dokumenty samochodowe może przełożyć każdy tłumacz?

Nie! Tłumaczenie przysięgłe jest bowiem formą tłumaczenia, która wymaga specjalnego zaświadczenia — to z kolei może wydać jedynie uprawniona do tego instytucja państwowa. Warto także wiedzieć, że tłumacze przysięgli są profesjonalistami posiadającymi właśnie takie specjalne uprawnienia. Tacy tłumacze są również zobowiązani do zachowania poufności względem tłumaczonych dokumentów, tłumacze przysięgli muszą również dopilnować dokładności wykonywanych przekładów.

Od czego zależy czas trwania tłumaczenia dokumentów samochodowych?

Jako że dokumenty samochodowe są zapiskami urzędowymi, do ich tłumaczenia należy zatrudnić specjalistów posiadających właściwe uprawnienia. Na czas trwania tejże usługi składa się jednak kilka czynników. Jednym z nich jest oczywiście ilość dokumentów do tłumaczenia — logicznym wydaje się, że im jest ich więcej, tym czas tłumaczenia będzie dłuższy. Inna kwestia to rodzaj dokumentów oraz to, w jakim języku są oryginalnie. Wiele firm i biur tłumaczeniowych oferuje wykonanie przekładów uwierzytelnionych dokumentów samochodowych z krajów takich jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, Belgia, Holandia czy Luksemburg nawet w ciągu jednego dnia roboczego. Wynika to z tego, że to właśnie z tych krajów najczęściej sprowadza się pojazdy do Polski. Tłumaczenie przysięgłe dokumentów samochodowych z innych krajów może się odbyć w terminie zazwyczaj do 3 dni roboczych — większość z zapisków jest bowiem standaryzowana, dzięki czemu proces ich przekładu nie musi być bardzo długi. Do czasu realizacji tłumaczenia przysięgłego należy również dodać czas wysyłki, jeśli gotowe tłumaczenia przysięgłe mają być wysłane. Czas ten to zazwyczaj 24h-48h w zależności od wybranej formy wysyłki.