Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na import aut używanych z zagranicy?

Sytuacja panująca na świecie już od dwóch lat wpłynęła na wszystkie aspekty naszego życia. Z jej skutkami wciąż walczy handel i gospodarka. W poniższym artykule przyglądamy się temu, jak pandemia odbiła się na imporcie aut z zagranicy do Polski.

Spadki i wzrosty importu samochodów używanych

Przez pierwsze dwanaście miesięcy pandemii spadek importu aut był bardzo zauważalny. W 2020 roku do Polski sprowadzono 848,1 tys. samochodów używanych – było to niemal o 152 tys. mniej niż w roku 2019, gdzie liczba ta oscylowała w okolicach 1 miliona. Wśród przyczyn spadku wymienić można ograniczenia w przemieszczaniu się oraz konieczność przeprowadzenia testów na obecność wirusa podczas przekraczania granicy, które nie były wtedy jeszcze tak dostępne, jak obecnie. W roku 2020 wprowadzone zostały więc różne ułatwienia dla kierowców - między innymi przedłużony został termin, w jakim zakup auta należy zgłosić do urzędu.

Jak sytuacja wyglądała w roku 2021? Dokładnych danych jeszcze nie znamy. Na przełomie listopada i grudnia roku mówiono jednak już o około 870 tys. sprowadzonych samochodów - liczbie o 20 tys. wyższej niż w roku poprzednim. Polski Instytut Ekonomiczny wciąż odnotowuje jednak spadki w imporcie samochodów w porównaniu do roku 2019. Nie zmieniły się kraje, z których Polacy najchętniej ściągają używane auta. Wciąż są to głównie kraje zachodnioeuropejskie, w tym Niemcy, Francja, Belgia i Holandia.

Czy w 2022 roku import aut do Polski wzrośnie?

Bardzo trudno prognozować cokolwiek ze stuprocentową pewnością. Branża motoryzacyjna boryka się ze swoimi problemami spowodowanymi pandemią koronawirusa. Opóźnienia w dostawie półprzewodników przekładają się na mniejszą dostępność aut nowych oraz na ich wyższe ceny. Z tego powodu w 2021 roku wyprzedaże roczników nie były tak atrakcyjne jak poprzednich latach. Eksperci prognozują poprawę sytuacji najwcześniej na drugą połowę 2022 roku.

Już teraz mówi się, że polskie zmiany gospodarcze odbiły się również na popularności rozwiązania, jakim jest leasing. Wszystko to skutkować może zwiększonym popytem na samochody używane - również te importowane. Problemem może być jednak ich dostępność. Podsumowując, rok 2022 w świecie motoryzacji z pewnością może nas zaskoczyć.