Nowy obowiązek rejestracji auta w 30 dni od zakupu lub sprowadzenia do kraju

Jeśli zdecydowałeś się na sprowadzenie samochodu z zagranicy z pewnością jesteś przygotowany na całą masę formalności. Trzeba pamiętać o niezbędnych dokumentach, opłatach czy zaświadczeniach. Od 1 stycznia 2020 roku będziesz także musiał pamiętać o terminie – od tego dnia zmienia się prawo dotyczące auto sprowadzanych spoza granic kraju.

Zmiany opublikowane w Dzienniku Ustaw dotyczą Prawa o ruchu drogowym. Osoby, które sprowadziły pojazd do Polski mają tylko 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację pojazdu. Termin ten będzie liczony od dnia, kiedy właściciel:

  • zakupił nowy samochód na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • zakupił pojazd zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (z rynku wtórnego),
  • otrzymał informację o dopuszczeniu do obrotu samochodu spoza Unii Europejskiej,
  • sprowadził pojazd z innego kraju, będącego członkiem Unii Europejskiej.

Termin ten dotyczy również osób, którym pojazd został powierzony przez zagraniczną osobę prawną bądź fizyczną. Oznacza to, że jeśli sprowadzisz pojazd z zagranicy, od dnia przekroczenia granicy polskiej masz 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację pojazdu.

Odpowiedzialni za wprowadzenie zmian twierdzą, że były one konieczne, ponieważ dotychczas terminy te nie były w żaden sposób ustalone. Wprowadzona modernizacja sprawia, że właściciele nowo zakupionych pojazdów będą mieli obowiązek w krótkim czasie wystąpić o rejestrację pojazdu, co pozwoli na szybsze załatwienie tej sprawy.

Co ważne, w przypadku przekroczenia terminu złożenia wniosku właściciel pojazdu będzie musiał liczyć się z karą o wysokości aż 1000 złotych! Warto więc dopełnić wszystkich formalności w wyznaczonym terminie.

Pamiętaj, że w przypadku sprowadzenia auta z zagranicy niezbędne jest również tłumaczenie poszczególnych dokumentów, aby razem z wnioskiem przedstawić wszystkie niezbędne akty w języku polskim. Dlatego też powinieneś skorzystać z doświadczonej i rzetelnej firmy, która w krótkim czasie zapewni profesjonalne przekłady wykonywane przez tłumacza przysięgłego.