Podsumowanie statystyczne ilości i rodzajów sprowadzanych aut w roku 2018

Nie ulega wątpliwości, że wiele z pojazdów, poruszających się na naszych drogach pochodzi zza granicy. Mimo że praktyka ta wymaga załatwiania wielu formalności, (np. tłumaczeń niezbędnych dokumentów), to jednak dalej jest popularna oraz często stosowana. Jak sprowadzanie aut zza granicy wygląda w kontekście danych statystycznych? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy podsumowanie ilości oraz rodzajów sprowadzanych aut w roku 2018.

W porównaniu do roku ubiegłego liczba pojazdów zza granicy po raz kolejny wzrosła o 7,1% i wyniosła aż 1 003 290 sztuk. Liczba ta obejmuje samochody osobowe oraz dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Co ciekawe, Polacy najczęściej importują samochody stosunkowo stare, mające średnio około 12 lat. W przypadku pojazdów z silnikiem benzynowym wiek bardziej przybliżony jest do 13 lat, diesle natomiast mają średnio nieco ponad 10 lat. Prawie 80% aut jest importowanych z trzech państw europejskich – Niemiec (58%), Francji (9%) oraz Belgii (7%).

W naszym kraju najwięcej pojazdów trafiło do właścicieli mieszkających na terenie województwa wielkopolskim (12,4%), mazowieckim (12,3%) oraz śląskim (9,9%).

Jesteś ciekawy, jakie modele samochodów były najczęściej sprowadzane zza granicy?

Podium wygląda następująco:

  1. Audi A4 – 35 565 sztuk
  2. Volkswagen Golf – 32 838 sztuk
  3. Opel Astra – 30 416 sztuk

Jeśli zdecydowałeś się na import wymarzonego samochodu do Polski, powinieneś pamiętać o wielu warunkach, jakie należy spełnić, aby legalnie sprowadzić pojazd. Jednym z obowiązków jest oficjalne tłumaczenie wszystkich niezbędnych dokumentów przez tłumacza przysięgłego danego języka. Jeśli zależy Ci na szybkiej realizacji usługi oraz atrakcyjnych warunkach współpracy, skontaktuj się z nami.

Zajmujemy się tłumaczeniem dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów z kilkunastu języków, takich jak chociażby belgijskiego, holenderskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, szwedzkim czy hiszpańskim. Umiejętności naszych tłumaczy są potwierdzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości , co gwarantuje zgodność tekstu z oryginałem.