Problem z dostępnością nowych aut i zwiększony import z zagranicy

Problem na rynku automotive rozpoczął się w związku z wybuchem pandemii koronawirusa i wygląda na to, że dwa lata później wciąż się utrzymuje. Utrudniony dostęp do nowych samochodów, a także brak ciekawych promocji przy wyprzedaży roczników wynika między innymi z trudnego dostępu do niektórych podzespołów, a także ograniczeń w transporcie, które spowolniły handel. Produkcja zahamowała też w związku z wojną w Ukrainie. Na nowe pojazdy czeka się od kilku miesięcy do nawet roku – dla wielu nie jest zbyt wygodne rozwiązanie.

Sprowadzanie aut z zagranicy
Mimo wszystko, chętnych na zakup samochodu nie brakuje. W obliczu problemów z dostępnością do najnowszych roczników kierowcy zwracają się w stronę używanych aut z zagranicy. Największą popularnością wciąż cieszą się pojazdy z Niemiec, ale warto też poświęcić uwagę samochodom z Francji lub Belgii, uznaniem wśród Polaków cieszą się też pojazdy z Holandii – na tych rynkach mamy szansę natrafić na używane auto w naprawdę świetnym stanie. Co ważne, niezależnie od kraju, z którego sprowadzamy samochód, konieczne będzie skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego.

Auta używane - jakie dokumenty tłumaczyć?
Procedury związane ze zgłaszaniem samochodu do odpowiedniego urzędu wyglądają tu podobnie, co w przypadku auta zakupionego w naszym kraju. Jest jednak pewna różnica - niektóre dokumenty (sporządzone w obcym języku) muszą zostać przetłumaczone na język polski. Wymogiem jest jednak, by tłumaczenie było wykonane przez tłumacza przysięgłego - innego dokumentu wydział komunikacji nie przyjmie.

Przetłumaczony musi zostać przede wszystkim dowód zakupu pojazdu: w przypadku, jeśli interesu dobiliśmy bezpośrednio z właścicielem jest to umowa kupna-sprzedaży, natomiast jeśli korzystaliśmy z komisu, najprawdopodobniej będzie to faktura. Niezbędne jest też przetłumaczenie dowodu rejestracyjnego, jeśli znajdują się w nim nietypowe dodatki lub adnotacje. Jeśli zależy nam na szybkim działaniu (pamiętajmy, że komplet dokumentów powinniśmy dostarczyć do starostwa w odpowiednim terminie), to warto skorzystać z serwisu internetowego, który szybko zrealizuje taką usługę.