Sprowadzanie aut z Belgii. Czy warto?

Wprawdzie używanych samochodów w krajach Beneluksu szukamy rzadziej niż na przykład w Niemczech, ale nie znaczy to, że rynek belgijski nie ma nam nic ciekawego do zaproponowania. Wręcz przeciwnie – mimo faktu, że jest on stosunkowo mniejszy niż u naszych zachodnich sąsiadów, można znaleźć tam wiele korzystnych ofert. Z pewnością warto zastanowić się nad sprowadzeniem auta z Belgii – potwierdzi to wielu zadowolonych kierowców z naszego kraju.

Zalety używanych pojazdów z krajów Beneluksu

Używane samochody z Belgii cechują się przede wszystkim niskim przebiegiem i bardzo dobrym stanem technicznym. Znajdziemy tam wiele świetnych okazji – Belgowie mają w zwyczaju wymieniać pojazd nawet w przypadku jedynie małej usterki. Z jej usunięciem poradzimy sobie naprawdę szybko – w rezultacie możemy zostać posiadaczem świetnego pojazdu. Istnieje duża szansa, że to właśnie na tamtym rynku trafimy na prawdziwą perełkę. Nie traćmy jednak czujności - warto pamiętać, że w tym kraju zgodnie z przepisami pierwszy przegląd techniczny wykonuje się po upływie czterech lat od rejestracji. Upewnijmy się więc, że auto jest w dobrym stanie.

Czym jest Car-pass?

Pośród dokumentów samochodowych, jakie otrzymamy od poprzedniego właściciela, znajduje się dowód rejestracyjny auta, karta pojazdu, książka serwisowa, a także tak zwany Car-pass, czyli certyfikat informujący o przebiegu samochodu. Dokument ten posiada każde auto w Belgii, a jego celem jest wyeliminowanie oszustw związanych z fałszowaniem stanu licznika. Po sprowadzeniu auta do Polski konieczne jest opłacenie podatku akcyzowego, przeprowadzenie przeglądu technicznego oraz oczywiście jego rejestracja w wydziale komunikacji.

Pamiętaj, że do rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy konieczne jest tłumaczenie przysięgłe dowodu rejestracyjnego oraz umowy kupna-sprzedaży (lub faktury, jeśli samochód nie był kupiony u osoby prywatnej). Udaj się po nią do tłumacza przysięgłego - inaczej nie zostanie przyjęta w wydziale komunikacji.