Sprowadzanie aut z Francji. Czy warto?

Do krajów, z których Polacy najchętniej importują używane samochody, należy Francja. Najczęściej szukamy ich na aukcjach i przeznaczonych do tego portalach ogłoszeniowych, zaglądamy również do komisów, co jest nieco wygodniejszą opcją ze względu na minimalne formalności i brak konieczności samodzielnego sprowadzania auta z kraju nad Sekwaną. Jeśli szukamy używanego samochodu samodzielnie, to przed podjęciem decyzji o zakupie możemy też sprawdzić jego historię przy pomocy numeru VIN.

O czym należy pamiętać podczas sprowadzania auta z Francji?

Niezależnie od tego, jaką metodę sprowadzania auta do Polski wybierzemy, musimy skompletować niezbędną dokumentację, by z pojazdu móc korzystać zgodnie z prawem. Potrzebny będzie nam przede wszystkim dowód potwierdzający zakup samochodu: umowa kupna-sprzedaży lub faktura. Zadbajmy również o takie dokumenty, jak:

- dowód rejestracyjny

- karta pojazdu

- zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym

- dowód opłacenia akcyzy

- potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu

- książka serwisowa (jeśli jest taka możliwość).

Dokumenty te, wraz z wnioskiem o rejestrację auta oraz zagranicznymi tablicami, należy złożyć w odpowiednim wydziale komunikacji. Jeśli zostały sporządzone w języku francuskim, należy zadbać o ich przetłumaczenie na polski. Pamiętajmy, że przekład takich dokumentów może wykonać jedynie tłumacz przysięgły.

Sprowadzanie aut z Francji – co z dowodem rejestracyjnym?

Kwestią budzącą wątpliwości jest konieczność tłumaczenie dowodu rejestracyjnego. Francja jest członkiem Unii Europejskiej, więc w teorii taki przekład nie jest niezbędny. W praktyce warto jednak skorzystać z usług tłumacza przysięgłego - szczególnie jeśli w dokumencie widnieją niestandardowe informacje lub adnotacje. W przypadku niedopełnienia formalności możemy bowiem spotkać się z odmową rejestracji sprowadzonego pojazdu.

Czy warto sprowadzać auta zza granicy?

Wbrew pozorom, zakup używanego pojazdu w leżącym nad Sekwaną kraju nie jest zbyt skomplikowanym procesem. Jeżeli dopilnujemy wymaganych formalności, to w krótkim czasie będziemy mogli cieszyć się z posiadania samochodu w bardzo dobrym stanie technicznym. Ten jest zaś zasługą łagodnego klimatu i dobrze utrzymanych dróg, co przekłada się na mniejszą liczbę drobnych awarii. Sami Francuzi dość często wymieniają swoje pojazdy – z dużym prawdopodobieństwem trafimy więc na nieuszkodzony samochód o niskim przebiegu, który będzie nam długo służył.