Sprowadzenie auta z Niemiec. Czy warto?

Komisy, portale z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, giełdy - Polacy szukają używanych pojazdów z Niemiec w wielu miejscach. Liczby mówią same za siebie – ponad połowa aut sprowadzonych do Polski pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów. Na pytanie zawarte w tytule tego artykułu odpowiedzieć można więc tylko twierdząco. O jakich formalnościach należy przy tym pamiętać i jak w ich dopilnowaniu może pomóc nasze biuro tłumaczeń?

Przed przekroczeniem granicy

W zależności od tego, gdzie i od kogo kupimy pojazd, jako dowód transakcji powinniśmy otrzymać fakturę lub sporządzić umowę kupna-sprzedaży. Samochód musi też zostać wyrejestrowany z niemieckiego urzędu. Następnie możemy ubiegać się o wydanie tablic pięciodniowych, na których wrócimy do Polski.

Formalności po sprowadzeniu auta z Niemiec do Polski

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju, każdy nowo zakupiony pojazd powinien być zarejestrowany. Zanim jednak udamy się w tym celu do urzędu, musimy skompletować wymagane dokumenty. Oryginały w języku niemieckim mogą być niewystarczające. Warto więc uprzednio zatroszczyć się o tłumaczenie dowodu zakupu (umowy bądź faktury) oraz dowodu rejestracyjnego (jeśli nie użyto w nim jednolitego kodu, który obowiązuje w całej Unii Europejskiej). Należy przy tym pamiętać, że aby zostały one uznane, wykonać je powinien tłumacz przysięgły. Obowiązkiem kierowcy po sprowadzeniu auta do Polski jest też opłacenie akcyzy. Obowiązujące stawki różnią się pod względem pojemności silnika. Inaczej wyglądają też w przypadku pojazdów hybrydowych - są o 50% niższe.

Załatwianie formalności w urzędach i online

Termin na zarejestrowanie samochodu oraz na opłacenie akcyzy jest podobny. Na złożenie dokumentów i ich tłumaczeń w wydziale komunikacji mamy 30 dni. Z kolei przy płaceniu podatku akcyzowego najpierw musimy złożyć deklarację AKC-U/S, na co mamy 14 dni od przekroczenia granicy. Następnie w urzędzie skarbowym musimy uiścić odpowiednią opłatę. Tu termin wynosi 30 dni od przekroczenia granicy. Formalności te załatwimy również online na odpowiednich rządowych stronach. Bez wychodzenia z domu można też uzyskać tłumaczenia niezbędnych dokumentów. W tym celu zapraszamy do serwisu internetowego naszego biura tłumaczeń.