Zakup używanego samochodu z zagranicy - na co zwracać uwagę?

Wysokie koszty zakupu nowego auta w autoryzowanym salonie samochodowym sprawiają, że nie wszystkich na nie stać. Dlatego też największą popularnością cieszą się zakupy pojazdów używanych, najczęściej, takich które sprowadzane są z zagranicy. W internecie pojawia się mnóstwo kuszących ogłoszeń, w które nie powinniśmy jednak ślepo wierzyć. Jeśli spodobało Ci się jakieś auto i zastanawiasz się czy stanowi ono opłacalną inwestycję, przeczytaj nasz artykuł.

Dzisiaj podpowiemy na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu z zagranicy.

1. Przebieg: to pierwszy element, który sprawdza się podczas oglądania pojazdu, należy jednak pamiętać, że wielu handlarzy cofa liczniki i zaniża przebieg. Dlatego, aby nie dać się oszukać warto zwrócić uwagę na stan kierownicy oraz tapicerki na siedzeniach. Jeśli rzeczywiście pojazd ma niski przebieg nie powinno być na nich przetarć i odkształceń, błyszcząca i gładka gałka do zmiany biegów to kolejny znak o intensywnym użytkowaniu.

2. Stan techniczny: naprawdę warto poświęcić trochę czasu i gotówki po to, aby fachowiec sprawdził w jakim stanie jest silnik, a także jakie części były wymieniane lub naprawiane w ciągu ostatnich lat. Jeśli pod maską znajdziesz błyszczący silnik może to być znak, że sprzedawca próbuje ukryć, np. wycieki oleju. Dlatego nie ryzykuj i zaufaj specjaliście, Mechanik pomoże Ci również ocenić czy auto jest powypadkowe.

3. Numer VIN: czyli numer identyfikacyjny pojazdu nadany przez producenta. Powinien być widoczny na komorze silnika, w okolicy przedniego fotela, a także na prawym nadkolu i po lewej stronie przyszybia. Ten, który znajdziesz w aucie powinien być taki sam jak numer zapisany w dokumentach.

4. Formalności: poza sprawdzeniem samochodu musisz wziąć pod uwagę jeszcze inne rzeczy, jedną z nich jest tłumaczenie dokumentów zakupu pojazdu. Muszą zostać one przełożone na język polski przez tłumacza przysięgłego, a następie przekazane do urzędu. Przekład na język polski jest obowiązkowy jeśli chodzi o umowę kupna-sprzedaży, kartę pojazdu lub inny odpowiadający jej w danym kraju dokument, a także dowód rejestracyjny.

Kupując używany samochód z zagranicy kieruj się przede wszystkim rozsądkiem, nie działaj pochopnie, dokładnie rozważ swoją decyzję. Jeśli nie znasz się na motoryzacji poproś o pomoc w podjęciu decyzji zaufaną osobę, która posiada wiedzę w tym temacie.